Zagrebačka županija
Naziv županije: ZAGREBAČKA ŽUPANIJA

Površina: 3058.15 km2
Broj stanovnika: 309.696
Ustrojstvo lokalne samouprave: 9 gradova, 25 općina, 699 naselja
Popis gradova i općina:
Gradovi – Dugo Selo, Ivanić Grad, Jastrebarsko, Samobor, Sveta Nedjelja, Sveti Ivan Zelina, Velika Gorica, Vrbovec, Zaprešić
Općine – Bedenica, Bistra, Brdovec, Brckovljani, Dubrava, Dubravica, Farkaševac, Gradec, Jakovlje, Klinča Sela, Kloštar Ivanić, Krašić, Križ, Kravarsko, Luka, Marija Gorica, Orle, Pisarovina, Pokupsko, Preseka, Pušća, Rakovec, Rugvica, Stupnik, Žumberak

Kontakt informacije
Adresa: Ulica grada Vukovara 72/V
Telefon: 01/6009-401, 01/6009 475
Faks: 01/6009 488
E-mail: g.rabatic@zagrebacka-zupanija.hr
WWW: www.zagrebacka-zupanija.hr

1. Povijest
Zagrebačka županija je administrativna cjelina koja je pod nazivom „Comitatus Zagrabiensis“ postojala već u 18. stoljeću, službeno od 17. srpnja 1759. kad joj je carica i kraljica Marija Terezija podarila grb i pečatnjak. Taj grb je i danas u uporabi, a spomenuti datum slavi se kao Dan Zagrebačke županije. Županija se u to doba prostirala od Zagorja do Križevaca, Siska, Karlovca, preko Gorskog kotara sve do mora. Taj se teritorij tijekom povijesti mijenjao, a u današnjim granicama Zagrebačka županija postoji od 1. siječnja 1997.
Županija se prostire u nizini između rijeka Save i Kupe, te gorskih područja Žumberka, Samoborskog gorja i Medvednice na 3.108 km² i čini 5,5 % ukupne površine Republike Hrvatske, pa je po veličini osma hrvatska županija. Prema popisu iz 2001. godine u Zagrebačkoj županiji živi 310.000 stanovnika.
Ovaj je prostor zbog svog zemljopisnog položaja oduvijek bio značajno europsko prometno raskrižje. Smještena uz državnu granicu sa Slovenijom Zagrebačka županija graniči i s pet hrvatskih županija te gradom Zagrebom, kojeg prostorno okružuje. Stoga često Zagrebačku županiju nazivamo zelenim prstenom grada Zagreba. Zagrebačka županija smještena je na čvorištu europskih regionalnih prometnih pravaca, a prostorno je udaljena samo stotinjak kilometara zračne linije od Jadranskog mora. Županijom prolaze ceste paneuropskih koridora, te magistralne željezničke pruge koje povezuju srednjoeuropske i zapadnoeuropske zemlje s Jadranskim morem. Na prostoru Zagrebačke županije nalazi se i najveća zračna luka u Hrvatskoj, Zračna luka Zagreb-Pleso.

2. Gospodarstvo
U Zagrebačkoj županiji najznačajnije gospodarske djelatnosti jesu: drvoprerađivačka i metaloprerađivačka djelatnost, prerada voća i povrća, iskorištavanje mineralnih sirovina, prijevozništvo, trgovina na veliko, crpljenje i distribucija pitke vode. U Županiji jedna od najvažnijih gospodarskih djelatnosti je poljodjelstvo. Županija prednjači u Hrvatskoj u proizvodnji grožđa, vina, mlijeka, jaja, povrća i krmnog bilja. U Zagrebačkoj županiji stvara se jedna desetina vrijednosti ukupnoga hrvatskog poljodjelstva.
Održivi razvoj Zagrebačke županije sagledava se u sklopu strategije razvoja Hrvatske i strateškog opredjeljenja Republike Hrvatske da postane članicom Europske unije. Stoga je i naglasak strategije Zagrebačke županije na novoj kvaliteti razvoja, što znači da se razvoj usmjerava optimalnoj uporabi potencijala, osobito prirodnih resursa, i temelji se na odnosima suradnje i partnerstva između Županije, te gradova i općina na njenom području. Stvaranjem moderne i učinkovite javne uprave, suradnjom i povezivanjem javnog i privatnog sektora, te raznim mjerama poticanja investicija, želi se utjecati na još brži gospodarski, a time i svekoliki razvoj Županije temeljen na vlastitim kooperativnim prednostima.

Orijentacija:
Održivi razvoj
Briga o vlastitim potencijalima
Otvorenost prema užem i širem okruženju
Partnerstvo javnog i privatnog sektora
Podizanje konkurentnosti ponude
Ciljevi:
Povećanje razvoja domaćeg proizvoda po stanovniku
Promjena gospodarske strukture u obrtništvu
Poticanje razvoja aktivnosti temeljenih na stručnom obrazovanju s prepoznatljivim, kvalitetnim proizvodima
Poticanje razvoja aktivnosti koje ne ugrožavaju zaštitu okoliša
Poticanje razvoja obrtništva, malog i srednjeg poduzetništva
Smanjenje nezaposlenosti
Podizanje razine znanja
Jačanje suradnje Zagrebačke županije s europskim regijama i gospodarska integracija
Ø Broj poslovnih subjekata 12.000 – registriranih; 5.300 – aktivnih
Ø Broj poduzetnika 3.714
Ø Broj obrta 8.500
Ø Broj zaposlenih (Županija) 67.000
Ø Broj zaposlenih (izvan Županije) 60.000
Ø Broj nezaposlenih 13.500 (2005.); 23.000 (2000.)
Ø Ukupni prihodi 26,25 mlrd. Kn
Ø Izvoz 182,27 mil. USD
* Podatci FINA-e za kategoriju poduzetnika

3. Turizam
Turistička zajednica županije: www.tzzz.hr
Turistička zajednica Zagrebačke županije, Ulica Petra Preradovića 42, Zagreb
Tel: 01/4873 665, Fax: 01/4873 670, E-mail: info@tzzz.hr
Kulturno–povijesna baština: turistički lokaliteti, burgovi, dvorci, sakralne građevine, muzeji, galerije, zbirke
O antičkom razdoblju u ovim krajevima svjedoče ostatci rimskoga naselja Andautonia u Ščitarjevu (www.andautonia.com) na obali rijeke Save i kameni spomenici s posvetnim natpisima iz 1.-4. stoljeća u kojima se Andautonia navodi kao municipij (grad sa samostalnom upravom).
Posebno su vrijedni srednjevjekovni burgovi i kašteli po Samoborskom i Žumberačkom gorju, dvorci na području Zaprešića i kurije posvuda po Županiji. Najpoznatiji je lokalitet Novi dvori Jelačićevi u Zaprešiću, jedinstveni primjer očuvanosti cjelovitog vlastelinsko-gospodarstvenog sklopa.
U Turopolju posjetitelje oduševljavaju drvene crkve, kapele i kurije, jedinstveni primjer baroknog narodnog graditeljstva u hrastovini, a drvena kapela Sv. Barbare u Velikoj Mlaki najočuvanija je predstavnica toga razdoblja. Na području Zagrebačke županije nalazi se veliki broj sakralnih građevina s vrijednim inventarom i orguljama, a kao posebne znamenitosti ističu se cistercitski samostan i franjevački samostani s vrijednim knjižnicama, brojna marijanska svetišta te Krašić sa Spomen sobom Blaženog Alojzija Stepinca.
Brojni muzeji, galerije i zbirke daju kulturološki i povijesni pregled života na ovim područjima. Vrijedan dio naslijeđa su i tradicijski obrti i zanati te ljudi koji ih pokušavaju očuvati od zaborava proizvodnjom izvornih predmeta (suvenira).

Prirodne ljepote županije
Najveća rijeka na području Zagrebačke županije je Sava, čija je ukupna duljina 945 kilometara. U porječju rijeke Kupe nalazi se i najniži podvodni dio županijskog područja, Specijalni ornitološki rezervat Crna Mlaka (www.crna-mlaka) zaštićen Ramsarskom konvencijom, sa više od 204 vrste ptica koje ovdje gnijezde ili borave prilikom seoba. Slapovi na Samoborskom gorju i Žumberačkoj gori turistički su posebno atraktivni: Cerinski vir, Vranjački, Brisalo i Sopotski slap.
Vrijedno je istaknuti dva atraktivna parka prirode: Žumberak - Samoborsko gorje, (www.ppzsg.org) i Medvednicu (www.pp-medvednica.hr). U njima se nalazi velik broj dobro označenih putova i uređenih domova u kojima planinari i izletnici mogu pronaći okrjepu i smještaj.
Na prostoru Žumberačkog gorja prevladavaju krški geomorfološki oblici te je do sada istraženo 130 podzemnih objekata, spilja i jama. Posebno je zanimljiv spomenik prirode Grgosova špilja, koja se nalazi na ulazu u selo Otruševec, 4 kilometra od Samobora. Značajna je zbog bogatstva kalcitnih ukrasa. Vegetacija Parka prirode veoma je raznolika, bogata šumama i brojnim ugroženim i zaštićenim biljnim i životinjskim vrstama. Među njima ističu se hrvatski karanfili i perunike te tridesetak vrsta kaćuna – europske orhideje i mnoge druge.

Zanimljivosti/posebnosti županije
Na području Zagrebačke županije nalazi se bogata kulturno-povijesna baština, mnogo zanimljivih priča vezanih uz daleku povijest, običaje i tradiciju ovog područja te mnoštvo različitih kulturno-zabavnih, folklornih, športsko-rekreacijskih i drugih sadržaja tijekom cijele godine.
Područje Zagrebačke županije atraktivan je kraj zbog blizine Grada Zagreba, o čemu rječito govori podatak da se oko 20% stambenog fonda na županijskom području koristi za odmor i rekreaciju, pa se vikend turizam pokazuje kao jedna od mnogih mogućnosti za razvoj sada slabije nastanjenih područja.
Blizina, dostupnost, raznolikost i bogatstvo sadržaja, odmor, pejsaž, domaća kuhinja, kvalitetna i visoko kvalitetna vina i pjenušci, povratak selu i prirodi, izletišta za boravak obitelji s djecom, nov način aktivnog odmora, avanture u prirodi - pružaju novu dimenziju Vašeg slobodnog vremena.
Vinske ceste Zagrebačke županije
U okolici Zagreba, u najvinorodnijem području Hrvatske, u Zagrebačkoj županiji, na obroncima plešivičkog i zelinskog vinogorja nalaze se dvije vinske ceste: Plešivička i Zelinska vinska cesta.
Uz prethodnu najavu svaki domaćin organizira razgled podruma, upoznavanje s obitelji, gospodarstvom i vlastitom proizvodnjom vina, slijedi stručno vođeno kušanje vina, ponegdje i s dodatnom ponudom domaće rakije i sokova, te autohtonim gastronomskim specijalitetima Plešivice i Zeline. Više o vinskim cestama na www.zagrebacka-zupanija.hr/vina.
